Středa, 28 února, 2024

/

Jak navrhnout malou zahrádku v řadové zástavbě

Majitelé mají na malé zahrádky obrovské nároky a skloubit požadavky všech není vždy jednoduché. Podívejte se na návrh zahrádky v řadové zástavbě ve Stupavě.

Soukromí mezi sousedy

Tento typ domů nabízí zahrádky nevelkých rozměrů, které jsou obklopeny sousedními zahradami a domy. Zahrady bývají široké od pěti do deseti metrů a od sousedů je většinou dělí pouze pletivo. Vytvořit pocit soukromí pouze pomocí rostlin může být na tak malé ploše poměrně náročné. Ploty z betonových panelů či plastové sítě jsou poměrně nevzhledné a na tak malých prostorech opravdu nežádoucí. Navíc plné oplocení, které nedovoluje alespoň částečné proudění vzduchu, způsobuje vzdušné viry a zrychlení větru mezi bariérami. Vzniká tak jakýsi trychtýřový efekt, když se vítr mezi bariérami znásobí a místo žádaného bezvětří vytvoříte nepoužitelný prostor.

Dřevěné panely

V této zahradě jsme použili dřevěné panely, které propouštějí vítr a spolehlivě vytvoří docela příjemnou optickou bariéru. Jsou levné a můžete je naimpregnovat barvou, která ladí s domem. Není to však oplocení vhodné při chovu zvířat. Panely jsou tenké, a proto je doporučeno instalovat je na pevnou konstrukci.

Okrasná i užitková

Máte-li k dispozici zahradu o velikosti obývacího pokoje a hlavu plnou nápadů, zkuste se na chvíli zastavit a popřemýšlet. Tyto prostory vyžadují důkladné plánování podobně jako interiéry. Jen tak z nich dostanete maximum. Inspirujte se permakulturou! Vždy se řídí zásadou vícefunkčnosti prvků, což je na malém prostoru k nezaplacení. Vybírejte rostliny, které jsou okrasné i užitkové, ploty, které vytvoří bariéru a zároveň poslouží jako opora pro popínavky či například zvýšené záhony, které při správném založení skvěle hospodaří s vodou a samy si vytvářejí živiny pro pěstované rostliny.